Vėrejmė se shumica e librave islamė lidhur me martesėn janė tė kufizuar nė sferėn e tyre, duke qenė tė shkruar pėr kultura dhe sfonde tė ndryshme. Kėta libra i kushtojnė fare pak kujdes problemeve dhe situatave qė shqetėsojnė muslimanėt nė Perėndim...

Ky libėr pėrfshin etikėn e drejtė tė intimitetit martesor, aktet e ndaluara tė intimitetit, rreziqet e imoralitetit dhe kufizimin e lindjeve; u jep pėrgjigje pyetjeve mė tė shpeshta lidhur me veprime tė ndryshme tė intimitetit.

Gjithashtu, ky libėr ėshtė njė tentim pėr t’i larguar muslimanėt nga shumė ide devijuese lidhur me seksualizmin, tė cilat janė pėrvjedhur nė mendjet dhe shtėpitė e tyre, si dhe pėr ta paraqitur seksualizmin apo intimitetin si njė element tė pastėr dhe tė dobishėm pėr jetėn e muslimanit.

Autor: Muhamed el-Xhibali